• (English) Language:

    • English
    • Turkish
  • Follow Us

header_image
Arama sonuçlarınız

Satın Alma Rehberi

1- Emlak seçimi

Şirket çalışanlarımız, hazır projelerimizi, yapım aşamasında olan projelerimizi ve ileriye yönelik projelerimizi titizlikle sizlere anlatıp tanıtacaktır.

Ziyaretiniz süresince havalanı ulaşımı ve Üç günlük konaklama şirketimiz tarafından karşılanacaktır.

 

2- Fiyat ve san Alma

Her bütçeye uygun bireysel ve esnek ödeme planlarımız mevcuttur.

 

3- Sözleşme Aşaması

KKTC vatandaşlarıharicinde tüm diğer yabancıuyruklu alıcılar içişleri bakanlığından “konut alım” izni almalıdır. Bu işlemler süresince müşterilerimize her türlü hukuki yardım sağlamak ve bu süreci hızlandırmak amaçlışirket avukatlarımız mevcuttur.

Sözleşme hükümlerine her iki tarafın itaati sonucunda(tüm vergiler, aidatlar dahil) ödemeler yapıldığıtaktirde tapu devri en kısa zamanda tamamlanmaktadır.

Bu işlem süresince kimlik kartıveya pasaportunuzun mevcut olmasıyeterliolacaktır. (TC ve diğer ülke vatandaşıolan müşterilerimizin kendi ülkelerinden sabıka belgesi almalarızorunluluğu vardır).

KKKTC vatandaşlarıharicindeki alıcılar, kişi başına bir konut veya en fazla beşdönüm arazi alma hakkına sahiptirler. Evli, aynısoyismi taşiyan çiftler tek sayılmakta ve tek konut hakkına sahiptirler. Soyisim farklıeşler arasıbirden fazla konut alma hakkıolabilmektedir. Satın alabilme işlemi için önceden KKTC hükümetinden Emlak AlIm izni çikartılmalıdır. Bu prosedür hukuki bir süreçolduğundan TC vatandaşları için 1 ay diğer ülke vatandaşları için ortalama 8 ay olarak belirtilmiştir.

 

4- Pul ücreti

Pul ücreti vergi dairesine ödenmektedir.

Sözleşmede yeralan fiyat üzerinden %0.5 olan Pul ücreti kontrat imzalandığıgün itibarıyle 21 gün içerisinde ödenmelidir. Ödenmediği taktirde 21 gün aşımında ücret her ay için 2 kat artırılarakhesaplanmaktadır.

 

5- Tapu Devir Masrafi(%3-%6)

Kuzey Kıbrıs tapu dairesine ödenmektedir.

Şahsın ilk alımı olmasıdurumunda muaffiyet hakkıkullanıldıgıtaktirde %3 olarak belirlenmiştir. Muaffiyet hakkınıkullanan tüm alıcılar için ikinci mal alımı%6 hesaplanmaktadır(ilk malın elden çıkartılmasışartıyla). KKTC vatandaşları için bu masraf ilk alım %1, ikinci alım için %4 olarak hesaplanmıştır.

 

6- KDV

Vergi dairesine ödenmektedir. Evin değeri üzerinden %5 olarak hesaplanmaktadır. Evteslim tarihinden önce ödenmesi gerekmektedir.

 

7- TRAFO KATKI MASRAFI

İnşaat şirketinden alınan yeni konutlarda ödenen elektrik, telefon, su ve diğer alt yapı masraflarınıiçerir. İnşaat şirketleri tarafından fiyatlandırılır. 1200-1500 İngiliz sterlini arasıdeğişmektedir.